You are here: Home > Üldine > Ballett-ala, kust ei tasu lapsevanematel oodata superkiireid tulemusi

Ballett-ala, kust ei tasu lapsevanematel oodata superkiireid tulemusi

Kooliealiste laste balletitreeningute osa.

Mis on ballett? See on ala, mis nõuab äärmist järjepidevust ja sihikindlust-tunde ja nädalaid pidevat tööd.

Ka täiskasvanud baleriinid teevad tundide kaupa päevas kuid ja aastaid tööd nende mõne üksiku hetke nimel laval, kus oma oskuseid näidata.

Kui mulle tullakse rääkima kuidas kellegi balletiõpetaja on kehv ja laps ei arenenud, siis esmalt tekib mul küsimus: palju see laps ise kohal käis ning tööd tegi? Ka maailma parim balletiõpetaja ei suuda õpetada last, kes järjepidevalt puudub või kuude kaupa haige on.
Liigutuse kinnistumine kehas võtab, individuaalsusest lähenevalt, päris pika aja ning iga puudutud tund tähendab, et vähemalt osa eelmise tunni tööst on raisku lastud.
Seega ei tohiks ei laps ega ka tema vanemad võtta balletitundides käimist kergekäeliselt, kui on soov näha arengut.

Muidugi on iga laps indiviid ja on täiesti normaalne, kui sama palju tundides käivad lapsed ei arene ühtmoodi. Iga laps avaneb omal ajal ning ei ole mõtekas teda võrrelda klassikaaslastega-see tekitab vaid asjatuid pingeid lastes ning vanemates.

Samas on alati mõistlik pakkuda lastele lisatreeninguna näiteks ujumist, mis on balletile igati kasuks-venitab ja lõõgastab lihaseid ning ei kahjusta luid-liigeseid.

 

Stuudiorühmade kohta

Kui pisikesed lähevad esimesi kordi balletitundi, siis on nende esmaseks “ülesandeks” harjuda õpetaja, saali ja rühmakaaslastega ning peamiselt sellega, et vanemad nendega koos ei ole. See võib alguses tunduda lapsele hirmutav, kuid enamasti paari korraga saab enamik sellega siiski hakkama ning suudab keskenduda juba ka treeningule.
On ka normaalne, kui laps esialgu üritab kõikide vahenditega vanematele selgeks teha, et tema sinna tundi ei taha, kasutades selleks kõiki vahendeid. Õpetaja on selleks, et anda selliste probleemide lahendamiseks head nõu-rääkige nendega kindlasti! Abiks võivad olla ka nö kogenud lapsevanemad balletistuudios, kes suudavad anda häid nippe ning rahustada maha uue olukorraga harjuma pidava värske balletilapse vanema.
Seetõttu soovitaksin mina, nüüd juba 2 “baleriini” emana, proovida tundides käia vähemalt mõned korrad enne kui teha otsus selle kohta kas see lapsele sobib või meeldib.

Ei tasu eeldada, et tulemused tulevad kiirelt-iga asi omal ajal ja nagu koolilastegi puhul on vanemate puhul laste võrdlemine täiesti vale mõtteviis. On küll ja küll olnud lapsi, kes aasta või esimesed paar aastat on olnud oskuste poolest pigem klassi tagapool kuid äkki avanenud ning oskavad kõike vaat ehk veel paremini kui teised.

Arengu eelduseks on nende puhul ainult vanemate järjepidevus ja eneseületus laste treeningusse viimisel.

 

Proovid-milleks?

Proovid on tehtud laste, mitte õpetajate pärast. Et lapsed teaksid kus nad olema peavad ja kellega koos tantsivad. Ehk siis, et lastel kinnistuks õpitud tants ning tekiks turvatunne, et kõik kes nende ümber liiguvad on omad. See vähendab lastel omakorda laval tekkivat hirmu uudsuse ees.

Seetõttu on äärmiselt oluline, et lapsed oleksid kõikides proovides kohal.

Siinkohal panen lapsevanemate südametunnistusele: ärge võtke väljakuulutatud prooviaegu kergekäeliselt või lükake lapse seal viibimist edasi oma asjade tõttu-leidke võimalus lastel viibida kõikides proovides, et neil oleks hiljem võimalikult lihtne. Kui vaja rääkige lapse rühmakaaslaste vanematega-ehk keegi saab võtta peale ka teie lapse ning viia proovidesse.

Kui lapsed proovides ei käi, siis on heaks tavaks, et nad ei saa ka esinema, sest lisaks sellele, et lapsel endal tekib hirm tundmatuse ees, kannatab ka terve ülejäänud rühm, sest paar valesti liikuvat last muudavad kogu rühma tantsu.

“Ainult 2 minutit laval!?”

Pisikeste jaoks on seda rohkem kui küll. Nende jaoks on uudne see keskkond, proovid ja lava. Ka valgustus, lavatagune melu ning palju inimesi, kes neid jälgivad.  On lavahirm ning hirm teadmatuse ees.
Kui muusika hakkab mängima, siis tuleb neil selle uue olukorra sees meelde tuletada kõik õpitud sammud ja seaded. Kui nad saavad selle 2 minutiga hakkama, siis see on rohkem kui suurepärane tulemus ja laps on ära teeninud suure kiituse!  Isegi juhul, kui kõik sammud ei tule ideaalselt välja, sest isegi päris proffessionaalid eksivad.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Leave a Reply

//